سه رمز موفقیت شرکت‌های رنگ‌سازی

 

مدیرعامل شرکت رنگ‌سازی «سیکلمه» در گفت‌گو با «دنیای اقتصاد» مطرح کرد:

شاید برای شما جالب باشد که بدانید پیش از سال ۱۳۰۰ که هنوز هیچ کارخانه‌ای تحت عنوان کارخانه تولید رنگ در ایران وجود نداشت

استادکاران نقاش برای رنگ کردن ساختمان‌ها، کاخ‌ها و ابنیه‌ دولتی از مواد گیاهی و معدنی به‌صورت دستی و سنتی و فرمول‌های خاص خود استفاده می‌کردند.

سابقه پیدایش صنعت رنگ در ایران به سال ۱۳۱۸ بازمی‌گردد و اولین مرکز تولید رنگ‌های روغنی در کشور، شرکت رنگ‌سازی ایران نام گرفت و پس ‌از آن شرکت‌های سرو و شمس تاسیس شدند.

در آن سال‌ها هنوز رنگ‌ روغنی کارخانه‌ای با استفاده از روغن‌های گیاهی و پودرهای معدنی تولید می‌شد 

این امر تا سال ۱۳۴۱ که اولین محصول رنگ‌ روغنی با استفاده از رزین الکید توسط شرکت پلاسکار به بازار عرضه شد، ادامه داشت.

با توجه به پیشرفت روزافزون دانش بشری ساخت و تولید رنگ‌های ساختمانی و صنعتی نیز رشد چشمگیری داشته از این‌ رو شاهد تولید رنگ‌های مختلفی مانند روغنی، آکریلیک، پلاستیک، نیمه پلاستیک و… بوده‌ایم.

در خصوص دسته‌بندی رنگ‌های ساختمانی باید بگوییم که به دو شاخه قابل شست‌وشو (رنگ‌های روغنی یا آکریلیک) و غیرقابل شست‌وشو (رنگ‌های پلاستیک و نیمه‌پلاستیک) تقسیم می‌شود.

در همین راستا مدیرعامل شرکت رنگ‌سازی سیکلمه با اشاره به دستاوردهای ۴۴ ساله این شرکت در زمینه تولید انواع رنگ و تینر، توجه به مقوله کیفیت را از سیاست‌های مهم شرکت پارت فام برای دسترسی به بازارهای جهانی و قبضه بازارهای داخلی برشمرد.

احسان اکبری همچنین تولید محصول باکیفیت را رمز توسعه پایدار، تضمین‌کننده بازار فروش، اشتغال‌زایی و چراغ راه جهش تولید دانست.

مشروح گفت‌وگو با این فعال بخش‌خصوصی را در ادامه می‌خوانید.

درباره تاریخچه و زمینه فعالیت شرکت رنگ‌سازی سیکلمه توضیحاتی ارائه دهید؟

این شرکت از گروه کارخانه‌های پارت لاستیک، در زمینه تولید انواع رنگ و تینر فعالیت می‌کند که افتخار تامین انواع تینر برای شرکت‌های ایران خودرو تهران، ایران‌خودرو خراسان، گروه بهمن موتور، کروز و… را دارد.

شرکت رنگ‌سازی سیکلمه (پارت فام) در سال ۱۳۵۶ تاسیس شد و با ۴۴ سال سابقه در تولید رنگ‌های مایع از جمله ساختمانی، ترافیکی، صنعتی و خودرویی، اولین دارنده نشان استاندارد و قدیمی‌ترین شرکت رنگ‌سازی فعال در شمال شرق کشور است.

توجه به نیاز بازار و افزایش مشتریان از اقدامات انجام شده ما در سال‌های اخیر بوده است.

این شرکت در سال ۱۴۰۰ راه‌اندازی شد و نصب خطوط تولید رزین‌های آلکید، خشک‌کن‌های کبالت، کلسیم، زیرکونیم و سرب را در برنامه خود قرار داده است.

گسترش سبد محصولات شیمیایی اعم از شیشه‌شوی اتومبیل، ضدیخ، مواد آماده‌سازی (چربی‌گیر و فسفاته)، رنگبرها، متیل استات و… منجر به احداث خط تولید مستقل مواد شیمیایی شده است.

همچنین با توجه به مصرف روزافزون رنگ‌های پودری، شرکت اقدام به نصب و راه‌اندازی دو خط تولید رنگ پودری کرده است.

شرکت پارت فام در فرآیند توسعه خود در سال ۱۴۰۰ اقدام به احداث چهار کارخانه مستقل و در چهار سالن مجهز به خطوط و ماشین‌آلات اختصاصی شامل کارخانه‌های تولید رنگ مایع، رنگ پودری، تولید و سنتز رزین، مواد اولیه رنگ و تولید مواد شیمیایی کرده است.

تا چه اندازه به تولید محصول باکیفیت و توسعه صادرات در مجموعه خود توجه دارید؟

محصول باکیفیت رمز توسعه پایدار و تضمین‌کننده بازار فروش، اشتغال‌زایی و چراغ راه جهش تولید است و شرکت پارت فام برای دسترسی به بازارهای جهانی و قبضه بازارهای داخلی، بیش از پیش به مقوله کیفیت توجه کرده است.

با توسعه سبد محصولات و افزایش کیفیت در شرکت رنگ‌سازی پارت فام مطابق استانداردهای موردنیاز برای صادرات در نیمه دوم سال ۹۹ محقق شد

شرکت رنگ‌سازی سیکلمه تاکنون موفق به صادرات محصولات خود به پنج کشور عراق، افغانستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ترکمنستان شده است.

همچنین این شرکت انواع رنگ‌های پایه آب و رنگ‌های ترافیکی و آلکیدی، چسب چوب، ضدزنگ، بتونه و… را تاکنون به بازارهای جهانی عرضه کرده است.

نظارت ویژه بر کنترل کیفیت، گامی ‌مهم و راه­گشا در تولید محصولات مرغوب و باکیفیت این شرکت و توسعه صادرات و حرکت رو به جلو در مسیر جهش تولید است.

برای تحقق این رویکرد، توجه خاص به روند استانداردسازی و تقویت توان کارشناسی در بخش‌های کنترل کیفیت خط تولید رنگ سیکلمه در حال تحقق است.

برای توسعه فنی و افزایش تولید محصولات خود چه اقداماتی انجام داده‌اید؟

توسعه فنی و تکنولوژیکی و توسعه محصولات، تنها راه بقا و پایداری در هر صنعتی است.

در همین راستا به دلیل نیاز روزافزون کشور به حذف رنگ‌های مایع کوره‌ای، طرح‌ریزی خطوط تولید رنگ‌های پودری الکترواستاتیک در شرکت رنگ‌سازی سیکلمه است.

 درباره تاریخچه استفاده از رنگ‌های پودری و ویژگی‌های آن توضیح دهید.

رنگ‌های پودری، پس از معرفی پوشش‌های پودر طی دهه ۱۹۶۰ در آمریکای شمالی تاکنون بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

این محصول در حال حاضر بیش از ۱۵درصد از کل بازار صنعت پوشش را به خود اختصاص داده و در طیف وسیعی از محصولات استفاده می‌شود.

شرکت‌های زیادی پوشش‌های پودری را به علت دوام، کیفیت بالا، تولید حداکثری، بهبود کارآیی و سازگاری با محیط‌زیست در کاربردهای حفاظتی و تزئینی جایگزین کرده‌اند.

با آیین‌نامه‌های جدید زیست محیطی درخصوص ضایعات حاصل از رنگ مایع، جهت ­گیری به سوی رنگ پودری رواج یافته است.

مواد تشکیل‌دهنده این پوشش‌ها شامل رزین، رنگدانه، پرکن و افزودنی‌های مورد نیاز بدون حضور حلال است.

رنگ‌های مایع برای جاری شدن روی سطح نیازمند حلال هستند.

در حالی که پوشش‌های پودری یک پوشش خشک هستند و حلال‌ها در هیچ قسمت از فرآیند آنها مصرف نمی‌شوند.

در فرآیند تولید این مواد، ذوب شده، خنک می‌شوند و به‌صورت پودری یکنواخت در می‌آیند. یکی از فرآیندهای معمول اعمال این پوشش‌ها، روش الکترواستاتیک (ESD) است.

در این روش کاربردی از یک تفنگ اسپری استفاده می‌شود که بار الکترواستاتیک را به ذرات پودر وارد کرده و ذرات پودر توسط قطعه جذب می‌شوند.

سپس، قطعات وارد کوره پخت می‌شوند و در آن با افزایش گرما، واکنش شیمیایی روی پوشش انجام و زنجیره‌های طولانی پلیمر تولید می‌شود، درنتیجه تراکم پیوند عرضی زیاد می‌شود.

این زنجیره‌ها در برابر تجزیه بسیار مقاوم هستند.

پوشش‌های پودری را می‌توان روی لایه‌های غیرفلزی مانند پلاستیک و چوب نیز استفاده کرد.

رنگ‌های پودری پوشش‌هایی با کیفیت بالا هستند که در هزاران کالا (از سخت‌ترین ماشین‌آلات گرفته تا لوازم و وسایل خانه که روزانه با آنها سروکار داریم) وجود دارد.

این پوشش‌ها در مقابل ضربه، رطوبت، مواد شیمیایی، نور ماورای ‌بنفش و سایر شرایط شدید آب و هوایی، مقاومت خوبی دارند.

 چشم‌انداز شما در زمینه میزان استفاده از رنگ‌های پودری در آینده چیست؟

در مجموع این‌طور تخمین زده می‌شود که بازار جهانی رنگ‌های پودری در آینده، سالانه حدود ۵ تا ۸ درصد رشد کند که رقم قابل توجهی جهت تغییر سازوکار تولید رنگ خواهد بود.

درخصوص ویژگی‌های تجهیزات و ماشین‌آلات مورد استفاده در شرکت رنگ‌سازی سیکلمه توضیحاتی ارائه دهید.

اخیرا دستگاه پلت‌فرم و میکسر دوقلوی ۱۵ تنی تولید رنگ مایع در شرکت رنگ‌سازی سیکلمه نصب و راه‌اندازی شده است.

اصلی‌ترین کارآیی دستگاه میکسر دوقلو، مخلوط کردن یکنواخت و سرعت بالای تولید است. تولید روزانه ۳۶ تن در دو شیفت کاری از ویژگی‌های مهم این دستگاه محسوب می‌شود.

امروزه با پیشرفت صنعت رنگ، دستگاه میکسر کارخانه رنگ‌سازی و تجهیزات به کار رفته در سیستم رنگی از اهمیت بسیاری برخوردار شده‌اند.

حال در کنار این تجهیزات نوین، با داشتن فرمول‌های ساخت رنگ می‌توان علاوه بر عرضه رنگ مرغوب رشد اقتصادی چشمگیری داشت.

از مزایای دستگاه پلت‌فرم و میکسر دوقلوی تولید رنگ

افزایش چهار برابری تولید رنگ مایع

یکنواخت بودن کیفیت رنگ

استفاده از آب گرم و سرد برای رنگ‌هایی که نیاز به کنترل دمایی دارد

متغیر بودن دور دستگاه

استفاده از دستگاه در ارتفاع و عدم نیاز به پمپ جهت تخلیه

استفاده از نیروی وزن رنگ برای تسهیل بسته‌بندی و دوقلو بودن

(به این صورت که در یک میکسر رنگ در حال ساخت و در میکسر بعدی در حال تخلیه خواهد بود که راندمان کاری و کاهش زمان ساخت را به همراه خواهد داشت)

برنامه شما برای سال ۱۴۰۰ چیست؟

با وجود تحریم‌ها، روند توسعه شرکت رنگ‌سازی پارت فام (سیکلمه) در چشم‌انداز سال ۱۴۰۰ با شعار «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها» همچنان ادامه دارد.

منبع: دنیای اقتصاد

دیدار معاونت ارشد با پرسنل شرکت رنگسازی سیکلمه

آقای مهندس سهیل یزدانبخش در دیدار با پرسنل شرکت رنگسازی سیکلمه

 بابت جهش های خوبی که در چند سال اخیر بوسیله مدیریت مجموعه مهندس احسان اکبری و تلاش پرسنل به روش خلاقیت و نو آوری و نو اندیشی در این مجموعه شکل گرفته است

ایشان گفتند کار تیمی یک همکاری چندجانبه از سوی اعضای سیستم برای رسیدن به یک هدف مشخص بوده و به جرات می‌توان گفت کار تیمی یکی از مهم‌ترین بخش‌های سازمان است

اگر هر کدام از اعضا به صورت منزوی و جداگانه کار کنند هرچقدر هم که در کارشان حرفه‌ای باشند عملا رشدی صورت نمی‌گیرد.

معاونت ارشد گروه صنعتی پارت لاستیک شرکت سیکلمه را یک شرکت مقتدر و رو به رشد عنوان کرد 

ایشان با توضیح مفهوم توسعه که فضایی برای پر و بال زدن است افزود این موضوع یکی از رسالت های شخصی من است و این باور خون دل خوردن دارد و در ذهن هر شخصیتی جا می گیرد .

گزیده هایی از کتاب “با تو میگویم”

معاونت ارشد گروه صنعتی پارت لاستیک با اشاره به نگاه خاص و علاقمندی مرحوم مهندس ایرج یزدانبخش پدر بزرگوارشان به کار و تلاش و باهم بودن،گزیده هایی از کتاب “با تو میگویم” را خطاب به کارکنان بیان نمودند:

“فرزندم! بــرای رســیدن بــه اینجــا، راهی به درازای یک عمر طی شــده اســت.

راهی که سراســر، پر اســت از حدیث “خواستن و توانستن” و مالامال از مثل معروف دانایی، توانایی است

در دل هر سیب دانۀ محدودیست، در دل هر دانه، سیبها نامحدود، چیستانی است عجیب دانه باشیم، نه سیب .

مجموعــه ای کــه تمــام ســرمایه اش را “منابــع انســانی “اش میداند، هیچگاه از جایگاهی که در آن ایســتاده اســت، راضی نیســت، “خــوب مانــدن” را ســد راه تعالــی میدانــد و همیشــه به ســوی “بهتر شدن” رهسپار است.

مــا در گــروه صنعتــی پارت لاســتیک بیــش از آنکــه بــه “خــود”بیندیشــیم بــه “ایــران” می اندیشــیم 

قبــل از آنی که کار را وســیله ای برای “امــرار معاش” بدانیــم، “عبادتی “مبارک و خدمتــی صادقانه برای اعتلای میهن عزیزمان میشمریم.

دارایــی اصلی ما، “آدمهایی” اســت کــه داریم.

امروز دانش ما اگر بیشتر از آنها نباشد، کمتر نیست و امروز اعتبار ما اگر فراتر از آنان نباشــد، هم شأن رقیبانمان است و به راســتی چه شهدی، شیرینتر و گواراتر از این موفقیتها؟!”

 

 

مهندس سهیل یزدانبخش  با توجه به نیاز هر مجموعه به  داشتن هدف مشترک، ایجاد اعتماد و احترام متقابل، مکمل بودن به لحاظ دانش، تخصص و تجربه، اعمال کنترل داخلی و بهبود مستمر فعالیت ها،کمک به تکامل و ارتقاء اعضا، وجود تیم های چند منظوره یا  (CFT)

 Cross Function Team را در هر مجموعه ضروری عنوان نمودند .

 مهندس احسان اکبری در این مراسم اظهار امیدواری کرد تا با تلاش و همکاری گروهی در جهت دستیابی به اهداف عالیه شرکت موفق تر از پیش فعالیت نماییم .

ایشان ضمن تاکید بر نیروی انسانی به عنوان ارزشمندترین سرمایه شرکت، حفظ و صیانت از کارکنان شرکت را از اولویت های خود خواند.

سه ضلع مثلث کارآفرینی

مدیر عامل کارخانه رنگ سیکلمه دراین مراسم با اشاره به سه ضلع مثلث کارآفرینی که شامل دانش و خلاقیت و جسارت میباشد تصریح کرد که با توجه به تحقق آرمان های مهندس یزدانبخش توسعه در سیکمه تاحدودی محقق شده است

قبلا فقط در رنگ سیکلمه تولید رنگ مایع داشتیم

اکنون کارخانه رزین سازی که با تولید برآورد روزانه حدود 5 تن و همچنین تولید رنگ پودری و تولید مواد شیمیایی از قبیل مایع شیشه شوی و ضدیخ ،فسفاته، چربیگیر و … که از جنس رنگ نیستند به سبد محصولات شرکت سیکلمه اضافه شده است .

قابل به ذکراست که  ایشان در پایان مراسم توسعه اخیر شرکت را مدیون تلاش و همت پرسنل شرکت سیکلمه دانست و از زحمات بی دریغ کارکنان تقدیر تشکربه عمل آورد.

 

 

لاک حجمی دکوراتیو (رزین اپوکسی برای قالب گیری)

رزین اپوکسی از رزین های دو جزئی است که شامل پایه رزینی و هاردنر است.

این دو جزء به نسبت مشخص و بنا بر فرمولاسیون و کاربرد آن با یکدیگر ترکیب شده و روی سطح یا قالب دلخواه استفاده می شوند.

 

 

امروزه رزین‌های اپوکسی از پرکاربردترین مواد در مصارف مختلف بوده و استفاده از آنها تنها به صنایع پوششی محدود نمی‌شود بلکه در صنایع مختلف مانند هوافضا، عمران، صنایع اتومبیل و بسیاری دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این محصول مقاومت شیمیایی داشته و در برابر خوردگی مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد به همین دلیل با اینکه جز دسته رزین‌های مصنوعی گرانقیمت هستند ولی کاربرد فراوانی در صنعت و هنر دارند.

رنگ کردن با رزین اپوکسی

رنگ هایی که برای این منظور کاربرد دارند در۳نوع پودری، مایع و خمیری تولید می شوند. لازم است این رنگ ها را در زمان مخلوط کردن رزین و هاردنر -زمانی که هنوز مایع هستند- به مخلوط اضافه کرد.

قالب گیری رزین

برای قالب گیری رزین اپوکسی از قالب های متنوعی استفاده می شود؛

قالب سیلیکونی: این نوع قالب ها به دلیل انعطاب پذیری برای قالب گیری اجسام سه بعدی مانند انواع آویزها مناسب می باشند.

قالب لاتکسی: این قالب ها انعطاف پذیری بالایی دارند. بعضی از رزین ها برای سفت شدن در قالب لاتکسی نیاز به هاردنر بیشتری دارند و باید قبل از قالب گیری تست شوند. چون لاتکس در برابر روغن فاسد می شود، هنگام کار با لاتکس از مایع ظرفشویی به عنوان جداکننده استفاده می شود.

قالب های پلاستیکی: برای این قالب های پلاستیکی می توانید از قالب پلاستیکی شکلات های بسته بندی شده در فروشگاه ها و یا ظروف یکبار مصرف نیز استفاده کنید.

روان کننده: روان کننده کمک می کند  رزین به قالب نچسبد. اگر از قالب های نرم و انعطاف پذیر مانند سیلیکونی استفاده می  کنید نیاز به روان کننده نیست در غیر اینصورت نیاز به یک روان کننده خواهید داشت. اسپری های روغن آشپزی برای اینکار مناسب هستند. ابتدا سطح داخلی قالب خود را با اسپری روغن آغشته کرده سپس آن را پاک کنید تا سطوح قالب فقط چرب شوند بدون اینکه روغن اضافی در قالب باقی بماند، سپس رزین را در قالب بریزید.

برای آشنایی بیشتر با مراحل آماده سازی و استفاده از رزین اپوکسی قالب گیری به صفحه اینستاگرام ما بخش iGTV (آموزش لاک حجمی ودکوراتیو) مراجعه کنید.

 

پلتفرم و میکسر دوقلوی 15 تنی تولید رنگ مایع


با نصب و راه اندازی دستگاه پلتفرم و میکسر دوقلوی 15 تنی در شرکت رنگسازی سیکلمه، تولید روزانه در شرکت رنگ سیکلمه در دو شیفت کاری به 36 تن رسید.

مزایای این دستگاه

افزایش 4 برابری تولید رنگ مایع

یکنواخت بودن کیفیت رنگ

استفاده از آب گرم و سرد برای رنگ هایی که نیاز به کنترل دمایی دارند

متغیر بودن دور دستگاه

عدم نیاز به پمپ جهت تخلیه

استفاده از نیروی وزن رنگ جهت تسهیل بسته بندی و دوقلو بودن ( ساخت رنگ در یک میکسر و تخلیه از میکسر دیگر) می باشد.

مراسم روز درختکاری در سیکلمه

روز درختکاری و هفته منابع طبیعی

بمناسبت روز درختکاری (15 اسفندماه 99) و هفته منابع طبیعی

مراسمی با حضور دکتر غلامی ریاست سازمان محیط زیست طرقبه و شاندیز و آقای مهندس مقامی معاونت شرکت خدماتی شهرک صنعتی توس، در شرکت رنگسازی سیکلمه برگزار گردید.

نحوه کارکرد و دوام رنگ پودری

رنگ پودری چیست؟
پوشش پودر یک فرآیند خشک کردن است که از زمان معرفی آن در آمریکای شمالی در دهه 1960 بسیار محبوب شده است. این رنگ در طیف وسیعی از محصولات استفاده می شود.

شرکت های زیادی پوشش پودر را به عنوان یک لایه نهایی با دوام، با کیفیت بالا، کارایی حداکثر، سازگاری راحت با محیط زیست می شناسند.

رنگ های پودری که برای کاربردهای محافظتی و تزئینی استفاده می شوند، در طیف تقریباً نامحدودی از رنگ ها و بافت ها موجود هستند و با پیشرفت های تکنولوژیکی عملکردی عالی یافته اند.

نحوه کارکرد رنگ پودری

پوشش های پودری بر اساس سیستم رزین های پلیمری، همراه با مواد شیمیایی، رنگدانه ها ، مواد تسطیح کننده ، اصلاح کننده های جریان و سایر مواد افزودنی تولید می شوند.

این مواد، ذوب و مخلوط شده و پس از خنک شدن، به صورت پودری یکنواخت در می آیند.

در رنگ های پودری از فرایندی به نام رسوب اسپری الکترواستاتیک (ESD) استفاده می شود.

این روش کاربردی از یک تفنگ اسپری استفاده می کند، که یک بار الکترواستاتیک را به ذرات پودر وارد می کند و بدین ترتیب ذرات پودر جذب می شوند.

سپس قطعات وارد یک کوره پخت شده و با افزایش گرما ، واکنش شیمیایی در پوشش رخ داده و زنجیره های طولانی مولکولی تولید می کند.

در نتیجه تراکم پیوند عرضی زیاد می شود.

این زنجیره های مولکولی در برابر تجزیه بسیار مقاوم هستند.

این نوع کاربرد رایج ترین روش استفاده از پودرها است.

پوشش های پودری را می توان روی لایه های غیر فلزی مانند پلاستیک و تخته فیبر با تراکم متوسط (MDF) نیز استفاده کرد.

گاهی اوقات هنگام استفاده از بستر سیال، یک پوشش پودر زده می شود.

قطعات از قبل گرم شده، در قیف پودر سیال غوطه ور می شوند و پوشش ذوب شده و بر روی قسمت های مختلف جریان می یابد.

دوام رنگ پودری
رنگ پودری یک پوشش با کیفیت بالا است که در بسیاری از کالاهای مورد استفاده روزانه وجود دارد.

پوشش پودر از سخت ترین ماشین آلات و همچنین وسایل خانه که روزانه به آن ها وابسته هستید، محافظت می کند و با دوام تر از رنگ های مایع است.

محصولات پوشش داده شده با رنگ پودری در برابر ضربه، رطوبت، مواد شیمیایی ، اشعه فرابنفش و سایر شرایط آب و هوایی بسیار مقاوم تر هستند

این باعث کاهش خطر خراش ، خرد شدن ، ساییدگی ، خوردگی ، محو شدن و سایر موارد می شود.

منبع:
https://www.powdercoating.org/page/WhatIsPC