لاک حجمی دکوراتیو (رزین اپوکسی برای قالب گیری)

رزین اپوکسی از رزین های دو جزئی است که شامل پایه رزینی و هاردنر است.

این دو جزء به نسبت مشخص و بنا بر فرمولاسیون و کاربرد آن با یکدیگر ترکیب شده و روی سطح یا قالب دلخواه استفاده می شوند.

 

 

امروزه رزین‌های اپوکسی از پرکاربردترین مواد در مصارف مختلف بوده و استفاده از آنها تنها به صنایع پوششی محدود نمی‌شود بلکه در صنایع مختلف مانند هوافضا، عمران، صنایع اتومبیل و بسیاری دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این محصول مقاومت شیمیایی داشته و در برابر خوردگی مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد به همین دلیل با اینکه جز دسته رزین‌های مصنوعی گرانقیمت هستند ولی کاربرد فراوانی در صنعت و هنر دارند.

رنگ کردن با رزین اپوکسی

رنگ هایی که برای این منظور کاربرد دارند در۳نوع پودری، مایع و خمیری تولید می شوند. لازم است این رنگ ها را در زمان مخلوط کردن رزین و هاردنر -زمانی که هنوز مایع هستند- به مخلوط اضافه کرد.

قالب گیری رزین

برای قالب گیری رزین اپوکسی از قالب های متنوعی استفاده می شود؛

قالب سیلیکونی: این نوع قالب ها به دلیل انعطاب پذیری برای قالب گیری اجسام سه بعدی مانند انواع آویزها مناسب می باشند.

قالب لاتکسی: این قالب ها انعطاف پذیری بالایی دارند. بعضی از رزین ها برای سفت شدن در قالب لاتکسی نیاز به هاردنر بیشتری دارند و باید قبل از قالب گیری تست شوند. چون لاتکس در برابر روغن فاسد می شود، هنگام کار با لاتکس از مایع ظرفشویی به عنوان جداکننده استفاده می شود.

قالب های پلاستیکی: برای این قالب های پلاستیکی می توانید از قالب پلاستیکی شکلات های بسته بندی شده در فروشگاه ها و یا ظروف یکبار مصرف نیز استفاده کنید.

روان کننده: روان کننده کمک می کند  رزین به قالب نچسبد. اگر از قالب های نرم و انعطاف پذیر مانند سیلیکونی استفاده می  کنید نیاز به روان کننده نیست در غیر اینصورت نیاز به یک روان کننده خواهید داشت. اسپری های روغن آشپزی برای اینکار مناسب هستند. ابتدا سطح داخلی قالب خود را با اسپری روغن آغشته کرده سپس آن را پاک کنید تا سطوح قالب فقط چرب شوند بدون اینکه روغن اضافی در قالب باقی بماند، سپس رزین را در قالب بریزید.

برای آشنایی بیشتر با مراحل آماده سازی و استفاده از رزین اپوکسی قالب گیری به صفحه اینستاگرام ما بخش iGTV (آموزش لاک حجمی ودکوراتیو) مراجعه کنید.

 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

3 × 3 =